Budowa Sali Świetlicowej w Centrum św. Augustyna

BUDOWA ZAKOŃCZONA

01/09/2022

01/05/2022

01/04/2022

14/03/2022

02/03/2022

16/02/2022

22/01/2022

07/01/2022

03/01/2022

30/12/2021

21/12/2021 Położenie podłogi

15/12/2021 Kładziemy fundamenty

7/12/2021 Załadunek ciężarówki – 60 ton – Dżuba

22/11/2021 Rozpoczęcie budowy – wymiary

W poniedziałek rozpoczęliśmy budowę świetlicy. Zostały wykonane wymiary i trwa wykop pod fundamenty. Powoli zaczynamy zwozić kamienie, piasek i cegły. W przyszłym tygodniu lecę do Dżuby aby zakupić materiały potrzebne do budowy. Mam nadzieję że za dwa tygodnie ciężarówka będzie na miejscu.

Opis Projektu

Nasza parafia znajduje się w województwie Wielkich Jezior, w centralnej części Południowego Sudanu. Parafia pw. Św Krzyża oddalona jest o 300km od stolicy Juby. Na terenie naszej parafii żyją dwa plemiona; Dinka Jang i Atuot. Do naszej parafii należy ponad 30 kaplic, w której nieodpłatnie służy ponad 100 katechistów. Niestety na naszych terenach wciąż panują nieustanne konflikty, ataki na obozy z krowami, wciąż panuje prawo zemsty, napady na samochody i niewinnych ludzi. Tylko w zeszłym tygodniu zastrzelono dwóch pracowników CUAM (doktorzy dla Afryki), w ostatnich kilku miesiącach zastrzelonych zostało ponad 100 osób. U nas nikt nie jest bezpieczny, a dojazd do niektórych części parafii staje się bardzo niebezpieczny. Obecnie prawie każdy posiada broń i używa jej, aby napadać i rabować niewinnych. Życie drugiego człowieka dla uzbrojonych ludzi nie ma żadnego znaczenia.

W Centrum św. Augustyna, w którym rozpoczynamy naszą działalność, chcielibyśmy organizować przeróżne formy formacji dla lokalnej ludności, dla dzieci, spotkania integracyjne, spotkania dla młodzieży i starszych, aby zmienić kulturę przemocy w kulturę pokoju. Mamy wielką nadzieję, że nasza praca wyda owoce i Sudan Południowy będzie się cieszyć rzeszą silnych liderów głoszących pokój.

Obecnie w naszym Centrum przeżywamy duże trudności z powodu braku dużej Świetlicy. Bez niej wiele z tych spotkań z lokalną ludnością nie może dojść do skutku. Od początku tego roku z wielu spotkań musieliśmy zrezygnować. Jak na razie udało nam się wybudować internat (4 pokoje), który może pomieścić na noc do 60 osób. Wszystko zostało wykonane dzięki pomocy otrzymanej od Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Niedaleko kościoła posiadamy małą aulę, lecz jest ona znacznie za mała. W porze suchej spotkania możemy robić pod drzewami, jednak największym problemem jest pora deszczowa (kwiecień-październik). Dla przykładu spotkania z dziećmi w małej auli z małymi oknami są praktycznie niemożliwe. Dzieci się pocą, chcą pić, cały czas wychodzą na zewnątrz, płaczą. W niedzielę na Szkółkę Niedzielną przychodzi ponad 350 dzieci i liczba ta wciąż rośnie. Zdarza nam się, że część dzieci musi wrócić do domu, ponieważ nie zostały one wpuszczone do środka z powodu braku miejsc. Tak samo zdarza się w sytuacjach, gdy organizujemy innego rodzaju spotkania z lokalną społecznością.

W naszym Centrum dzięki dużej świetlicy chcemy organizować najprzeróżniejsze aktywności:

  • Szkółkę niedzielną dla wszystkich dzieci bez wyjątku
  • Kursy dla katechistów i dla liderów
  • Warsztaty sprawiedliwości i pokoju
  • Kursy dla alleluia dancers i dla kierowników chóru
  • Warsztaty dla młodzieży
  • Formację dla dzieci
  • Warsztaty dla starszyzny i dla kobiet
  • Spotkania integracyjne – ważny moment dla osób dotkniętymi konfliktami zbrojnymi (wiele osób przeżywa traumę)
  • Świetlicę dla dzieci, oferując korepetycje i dodatkowe nauki, czas na czytanie książek (posiadamy małą bibliotekę)
  • Formację katechumenów, itp.

Oprócz spotkań organizowanych przez naszą parafię, Centrum jest otwarte na wszelkie propozycje związane z formacją organizowaną przez liderów lokalnej społeczności i organizacje. Organizacje te organizują spotkania, które dotykają największe problemy w społeczeństwie tj.: higiena, edukacja, przemoc w rodzinie, wykorzystywanie nieletnich i młodzieży – które posiadają różne formy, nadużywanie alkoholu, uprawa pól i prowadzenie ogrodu, promowanie roli kobiet w społeczeństwie, formacja nauczycieli i pracowników szpitala i wiele innych. Jak na razie organizacje te muszą używać lokalne szkoły do spotkań, a uczestnicy muszą pomieścić się w małej klasie. Dodatkowo wszyscy śpią na podłodze w klasach.

Do wszystkich tych aktywności potrzebujemy większej świetlicy, która służyłaby potrzebom lokalnej społeczności, która posiadałaby dobrą wentylacje i oświetlenie. Jesteśmy przekonani, że dobra formacja lokalnej ludności doprowadziłaby do zmiany mentalności przemocy i wychowałaby dobrych przyszłych liderów parafii i państwa.

Dzięki wsparciu Caritas Polska, dobroczyńców z Polski i zagranicy, ACN i wielu innych budowa holu zostanie zrealizowana, a nasza działalność przyniesie większe owoce w życiu lokalnej ludności.