Dołuż „cegłę” na budowę Auli w Yirol

BUDUJEMY AULĘ W CENTRUM św. ANTONIEGO w YIROL

Drodzy przyjaciele. Chciałbym wam przedstawić projekt budowy Auli w naszym centrum. Wszelkie szczegóły opisałem poniżej, oczywiście jestem dostępny, aby odpowiedzieć na wszelkie wasze pytania. Oczywiście jest to zachęta dla tych, którzy chcą i mogą. Nawet wasze wsparcie modlitewne za ten projekt jest dla nas bardzo ważny. Pozdrawiam i zachęcam.

Wszelkie „cegły” proszę przesyłać na konto:

Misjonarze Kombonianie, ul Łączna 14, 03-113 Warszawa, kontakt do ekonoma w Polsce o. Andrzej Filip 509 051 853

ING BANK ŚLĄSKI: 82 1050 1025 1000 0023 0258 3352

z dopiskiem: o. Krzysztof Zębik, Budowa Auli w Yirol

  1. Cele zadania

Celem zadania jest budowa Auli 12x22m w Centrum św. Augustyna w Yirol, która służyłaby lokalnej ludności na spotkania różnego rodzaju

2. Opis zadania

Nasza parafia znajduje się w województwie Wielkich Jezior, w centralnej części Południowego Sudanu. Parafia pw. Św Krzyża oddalona jest o 300km od stolicy Juby. Na terenie naszej parafii żyją dwa plemiona; Dinka Jang i Atuot. Do naszej parafii należy ponad 30 kaplic, w której nieodpłatnie służy ponad 100 katechistów. Na terenie naszej parafii wciąż panują nieustanne konflikty, ataki na obozy z krowami, wciąż panuje prawo zemsty, napady na samochody i niewinnych ludzi. Tylko w zeszłym tygodniu zastrzelono dwóch pracowników CUAM (doktorzy dla Afryki), w ostatnich kilku miesiącach zastrzelonych zostało ponad 100 osób. U nas nikt nie jest bezpieczny, a dojazd do niektórych części parafii staje się bardzo niebezpieczny. Obecnie prawie każdy posiada broń i używa jej, aby napadać i rabować niewinnych. Życie drugiego człowieka dla uzbrojonych ludzi nie ma żadnego znaczenia.

W Centrum św. Augustyna, które prowadzimy, organizowane są przeróżne formy formacji dla dzieci, młodzieży i starszych, aby zmienić kulturę przemocy w kulturę pokoju. Mamy wielką nadzieję, że nasza praca wyda owoce i Sudan Południowy będzie się cieszyć rzeszą silnych liderów głoszących pokój.

Obecnie w naszym Centrum przeżywamy duże trudności spowodowane z powodu braku dużej Auli. Udało nam się wybudować internat, który może pomieścić na noc do 60 osób. Wszystko zostało wykonane dzięki pomocy otrzymanej od Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Niedaleko kościoła posiadamy małą aulę, lecz jest ona znacznie za mała. W porze suchej spotkania możemy robić pod drzewami, jednak największym problemem jest pora deszczowa. Spotkania z dziećmi w małej auli z małymi oknami są praktycznie niemożliwe. Dzieci się pocą, chcą pić, cały czas wychodzą na zewnątrz, płaczą. W niedzielę na Szkółkę Niedzielną przychodzi ponad 350 dzieci i liczba ta wciąż rośnie. Zdarzało nam się, że część dzieci musiało wrócić do domu, ponieważ nie zostały one wpuszczone do środka z powodu braku miejsc.

W naszym Centrum organizujemy najprzeróżniejsze aktywności:

  • Prowadzimy szkółkę niedzielną
  • Kursy dla katechistów i dla liderów
  • Warsztaty sprawiedliwości i pokoju
  • Kursy dla alleluia dancers i dla kierowników chóru w naszych kaplicach
  • Warsztaty dla młodzieży
  • Formację dla dzieci
  • Warsztaty dla starszyzny i dla kobiet
  • Formację katechumenów, itp.

Oprócz spotkań organizowanych przez naszą parafię, Centrum jest otwarte na wszelkie propozycje związane z formacją organizowaną przez liderów lokalnej społeczności i organizacje. Organizacje te organizują spotkania, które dotykają największe problemy w społeczeństwie tj.: higiena, edukacja, przemoc w rodzinie, nadużywanie alkoholu, uprawa pól i prowadzenie ogrodu, promowanie roli kobiet w społeczeństwie, formacja nauczycieli i pracowników szpitala i wiele innych. Do tej pory organizacje te muszą używać lokalne szkoły, a uczestnicy muszą pomieścić się w małej klasie. Dodatkowo wszyscy śpią na podłodze w klasach.

Do wszystkich tych aktywności potrzebujemy większej auli, która posiadałaby dobrą wentylacje i oświetlenie. Kursy i warsztaty prowadzone przez parafię w centrum trwają od 3-7 dni. Jesteśmy przekonani, że dobra formacja lokalnej ludności doprowadziłaby do zmiany mentalności przemocy i wychowałaby dobrych przyszłych liderów parafii i państwa.

3. Harmonogram działania

Aula zaprojektowana jest tak, aby pomieściła dużą liczbę uczestników i aby uczestniczy spotkań czuli się komfortowo podczas spotkań. Aula miałaby wielkość 12×22 metry i byłaby 5m wysoka. Posiadałaby 9 dużych okien o wielkości 2x2m i trzy drzwi 2x2m. Dodatkowo pod dachem zamieszczone zostałyby okna 2x1m, aby umożliwić dobrą wentylację auli. Aula znajdowałby się w Centrum, naprzeciw internatów, gdzie śpią uczestnicy. Byłaby to wielka pomoc w prowadzeniu programu. Wybudowana w tym miejscu aula ułatwiłaby koordynację i kontrolę uczestników.

Ponieważ warsztaty odbywają się po kilka dni, zamontowane zostałoby oświetlenie i możliwość połączenia projektora, który zawsze jest pomocą w wykładach. Wieczorami uczestnicy zobaczyliby film edukacyjny.

Budowa mogłaby się rozpocząć na początku stycznia 2022 roku.

Mamy wielką nadzieję, że uda nam się wykonać prace przed wizytacją naszego nowego biskupa o. Christiana, który niedawno został postrzelony w nogi. Byłaby to wielka okazja, podczas której nasze Centrum św. Augustyna zostałoby poświęcone.

4. Przewidywane efekty

Efekty wybudowanej auli w Centrum:

  • wystarczające miejsce do pomieszczenia dużej liczby osób – podczas pory deszczowej od wiatru i deszczu oraz podczas pory suchej
  • dobra wentylacja pomieszczenia dająca komfort i lepszą koncentrację
  • wystarczające oświetlenie dzięki dużym oknom
  • lepsza kontrola i organizacja uczestników spotkań
  • spotkania z dziećmi nie przeszkadzałyby niedzielnej Mszy, ponieważ hol byłby oddalony od kościoła o kilkadziesiąt metrów
  • otworzyłyby się nam nowe możliwości na prowadzenie grup, warsztatów i kursów; podwyższyło by to efekty formacji i miałoby dużo większy wpływ na formację liderów, dzieci i młodzieży
  • aula i formacja dobrej jakości, produkowałyby liderów którzy mięliby duży wpływ na wspólnotę i na cały kraj – to jedyny sposób, aby w Sudanie Południowym zapanowały pokój i jedność.
  • Lokalna wspólnota miałaby komfortowe miejsce na spotkania i formację
  • Lokalne i pozarządowe organizacje mogłyby prowadzić warsztaty zwiększając liczbę uczestników, prowadząc spotkania w komfortowej atmosferze.
  • Dzięki auli moglibyśmy prowadzić kilka aktywności jednocześnie

o. Krzysztof Zębik, mccj – Proboszcz Parafii św. Krzyża w Yirol – Sudan Południowy