Dzień Dziecka Afrykańskiego

Dzisiaj przeżywamy Dzień Dziecka Afrykańskiego. Jest to szczególny dzień dla nas misjonarzy, którzy pracują na Afrykańskim kontynencie. Dla każdego z nas, dziecko to prawdziwy dar od Boga, o który trzeba dbać w szczególny sposób.

W Sudanie Południowym, zawsze otaczają nas gromadki dzieci, które czasami o coś poproszą, przyjdą dla towarzystwa, poproszą o lizaka albo ciastka, albo wodę z sokiem. Dla nich zawsze będziemy tymi, którzy o nich pamiętają, wysłuchają je i im pomogą.

Dzieci wywodzą się z różnych rodzin. Jedne są bogatsze, drugie żyją w ekstremalnej biedzie; jedne mają rodziców zaś inne nie; jedne przychodzą do nas najedzone, a inne głodne; jedne chodzą do szkoły zaś inne nie. Te wszystkie dzieci mogą do nas przyjść i dołączyć do naszych grup parafialnych, które są otwarte dla wszystkich.

Razem z katechistami odwiedzamy ich rodziny i staramy się odpowiedzieć na największe ich problemy. Dzieci zawsze mają pragnienia i marzenia, nieraz takie proste jak ubranko czy buty.

Dzieci marzą tylko o ubranku,

szkole albo chociażby

o słodkim cukierku

Okres dziecięcy to czas budowania fundamentów, tak bardzo ważnych, aby mogły sobie dać radę w życiu jak dorosną. Edukacja, wykształcenie i wiara to drogi prowadzące do lepszego życia w przyszłości. Dzieci nigdy nie powinny myśleć, że są gorsze, opuszczone, że nic nigdy nie osiągną – każde z nich chce, aby dać im szansę.

W naszej parafii zawsze próbujemy zauważyć te dzieci, które potrzebują naszej pomocy. Kupujemy ubranka tym, które chodzą prawie nago, wysyłamy dzieci do szkoły, aby miały szansę na ukończenie szkoły, wspomagamy rodziny dzieci w żywność, aby mogły, choć raz dziennie napełnić swoje brzuszki, kupujemy im przybory szkolne i tornistry, aby poczuły się wyjątkowe, próbujemy im polepszyć warunki mieszkaniowe, aby dzieci nie spały na ziemi w chacie, który ma przeciekający dach.

W dzisiejszym świecie, dzieci w Polsce mają bardzo dużo. Mają wiele możliwości na godne życie, mają szansę na realizowanie swoich marzeń. Każde chodzi do szkoły i ma dach nad głową, żadne nie chodzi głodne czy w brudnych i obdartych ubrankach. Afrykańskie dzieci, czasami pragną być tylko kochane, pragną mieć ubranko, pragną nie być głodnym, albo pragną pójść do szkoły. Wciąż większość z nich jest bardzo dalekie, aby te marzenia zrealizować.