Kongres Młodzieży 2020 Rumbek

Tydzień temu, przez trzy dni, przeżywaliśmy Kongres Młodzieży całej diecezji Rumbek. Na kongres udało się przyjechać 9 parafii z 14 i zgromadzić ponad 600 młodych ludzi. Na kongresie miało być nas więcej jednak z powodu wciąż panujących konfliktów niektóre parafie nie mogły ryzykować że zostaną zaatakowani na drodze. Mamy wciąż nadzieję że naokoło nas pewnego dnia zapanuje pokój i uda nam się zgromadzić w całości.

Tematem kongresu były słowa z ewangelii św Łukasza 7:14 „młodzieńcze, tobie mówię, wstań„. Była to zachęta do młodych ludzi, aby nie trwali w miejscu. Jako młodzi ludzie mają wciąż na tyle energii, aby zrobić coś dla siebie i dla swojego kraju, mają wciąż marzenia i cel w życiu. Aby go zdobyć powinni wstać z miejsca i małymi krokami powinni iść w jego kierunku. Pomimo trudności i pomimo panującej niełatwej sytuacji w kraju, nie powinni się poddawać. Kongres miał na celu pobudzenie młodego ducha do uwierzenia w siebie, swoje zdolności i wartości.

Podczas tych trzech dni, które spędziliśmy razem, bardzo dużo się wydarzyło. Oprócz wykładów i formacji, młodzi mięli czas na przedstawienie tańców, tańców tradycyjnych, był czas na rywalizację w biegach. Każdy chór parafialny przedstawił piosenki przez siebie napisane, a wszystko zakończyliśmy adoracją, spowiedzią i procesją z Najświętrzym Sakramentem ulicami Rumbek.