Dożywianie w Szkole Podstawowej w Anuol

Dobroczyńca: Caritas Polska

Szkoła podstawowa Anuol jest bardzo oddalona od centrum Yirol. W porze deszczowej miejsce to jest niedostępne, co powoduje na tych terenach brak żywności i panujący tam głód, szczególnie w miesiącach kwiecień-sierpień. Jest to bardzo duża szkoła gdzie uczęszcza ponad 300 uczniów i nie jest ona objęta dożywianiem z WFP czy Mary’s Meal tak jak inne duże szkoły.

W styczniu 2020 roku zostałaby zakupiona żywność i dostarczona do Anuol zaraz po otwarciu szkoły. Odbędzie się spotkanie z dyrektorem i krótki kurs jak liczyć dzieci i jak dzielić żywność. Prowadzony będzie zeszyt gdzie notowane będą ilość dzieci i ilość przygotowanej żywności. Wyżywienie będzie przygotowywane trzy razy w tygodniu: Poniedziałki, Środy i Piątki (wg WFP na jedno dziecko przypada 120gr Mąki kukurydzianej, 30gr fasoli, 10gr oleju i 4gr soli). Żywność zostanie przetransportowana na dwa semestry w marcu zaraz przed porą deszczową. Na trzeci semestr szkoła otrzyma żywność we wrześniu.

Efektem pomocy będzie aktywniejsze uczestnictwo dzieci w lekcjach, nie tylko zachęci to dzieci do Szkoły, ale także odciąży rodzinę szczególnie w miesiącach głodu. Dzieci nie będą musiały uciekać z lekcji – czasami lekcje prowadzone od rana do 15.00, bez żadnego posiłku, są ciężarem i najmniejsi nie wytrzymują i idą do domu. Dzieci będą aktywniejsze w klasie lepiej przyswajając wiedzę. Na pewno na wielu twarzach będzie można zobaczyć uśmiech i radość z życia a nie tylko cierpienie. Na pewno wyżywienie poprawi zdrowie i odporność dzieci na choroby.

Data realizacji: 2020 rok

02/03/2020 Transport żywności z Juby do Yirol i z Yirol do Anuol – żywność na dwa semestry

16/03/2020 Pierwszy dzień dystrybucji żywności w szkole