Święto Daniela Comboniego

W tym roku Święto Daniela Comboniego przeżywałem w Yirol, w miejscu, które ciągle poznaje. Poprzez różne wyjazdy nasza wspólnota się uszczupliła i pozostałem z dwoma starszymi ojcami, Giovannim i Josephem. Ponieważ wszystko było przygotowywane przez nasze szkoły, wiedziałem, że wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik.

Uczniowie już tydzień wcześniej gromadzili się w szkole na kilka godzin lekcji i na próbach związanych z Kombonim. Szkoły, grupy i klasy próbowały coś przygotować, aby upiększyć zbliżające się święto. Postanowiliśmy, że 7go będziemy świętować w szkole św. Daniela Komboniego, a 10go w szkole Świętego Krzyża. Oczywiście podczas każdego święta największą atrakcją są dzieci z przedszkola świętej Bakhity. Oprócz nich wystąpiły także dzieci, które przedstawiły śpiew i dramat mówiący o mężczyźnie z dwiema żonami, jedna była katoliczką, a druga chodziła do czarownika, pytając, co zrobić, aby mąż przychodził tylko do niej i dawał jej wszystkie pieniądze i jedzenie, a nie tej drugiej. No oczywiście możemy się domyśleć, że trochę jej nie wyszło.

Dzieci z innych szkół przedstawiały wiersze i tańce związane z panującą kulturą Dinka. Nie brakowało także zabaw jak skakanie w worku czy przeciąganie liny czy wyścig w wypiciu butelki cocacoli.

Te dwa dni przyniosły wiele radości. Tutaj w Południowym Sudanie Daniel Comboni i Kombonianie są bardzo dobrze znani. To dzięki nim wielu udało się ukończyć szkołę, a dzisiaj pracują w różnych organizacjach.

Dzieci z naszych szkół mogły poświętować jeszcze dłużej, ponieważ kolejnego dnia zebrały się w szkole i zorganizowały dzień wspólnoty. Każda klasa gotowała, spędziła czas razem i porządnie napełniła brzuszki. Tym razem opuściły szkołę z wielkim uśmiechem.

Wpadłem dodatkowo na pomysł, aby stworzyć stronę parafii, jako miejsce gdzie możemy się dzielić tym, co przeżywamy. Tutaj mamy cały czas sieć, więc ludzie używają telefony i są połączeni z Internetem. Dodatkowo możemy pokazać część Afryki, dzieląc się nią ze światem. Tak więc zapraszam na stronę naszej parafii – jeszcze w budowie, ale już coś jest.

www.holycrossparishyirol.com

Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeCheck Our Feed