Z ostatnich miesięcy

Zakończenie roku w naszym przedszkolu

Rok 2022 zakończyliśmy zakończeniem roku szkolnego w naszym Przedszkolu św. Bakhity. Przedszkole trwa trzy lata po którym dzieci są gotowi, aby rozpocząć naukę w szkole podstawowej. Rok szkolny rozpoczęliśmy na początku marca tego roku. Dzięki dobroczyńcom z Polski, Associazione Svizzera Sud Sudan (ASSS) i MAITRI – Adopcja Serca opłaciliśmy szkołę ponad 70 dzieciom z najbiedniejszych rodzin. Dziękujemy.

Przywitanie biskupa, reprezentanta Anglii i Walii

Niedawno odwiedził nas biskup Paul Swarbrick, który reprezentując wszystkich biskupów Anglii i Walii, odwiedził projekty prowadzone przez Caritas Rumbek, DMI, TOCH i Cafod i Trocaire. Projekty rozwojowe mogą być prowadzone dzięki pomocy kościoła katolickiego w Anglii i Walii.

Uchodźców wciąż przybywa

Podczas ostatniej wizyty biskupa Christiana odwiedziliśmy uchodźców, którzy zaczynają się gromadzić niedaleko Yirol (przy jednej z naszych kaplic 15km od Yirol). Codziennie przybywa ich coraz więcej. Jest to plemię Nuer, które ucieka od konfliktów i od powodzi. Wiele z tych rodzin pozostaje bez niczego, nie mają co jeść i gdzie spać. Jak na razie nocują tam gdzie są, pod drzewami. Rodziny przebywają drogę piechotą ponad 5 dni. Jak na razie jest ich kilka tysięcy, jednak ich liczba wciąż rośnie. Oczekują, że ktoś im zdoła pomóc. Proszą najbardziej o modlitwę. Oczekują z nadzieją.

Piłka siatkowa naszych grup dziewczęcych

Niedawno nasze dziewczęta z grup tanecznych „alleluia dancers” i „st. Josephine Bakhita dancers” postanowiły się ze sobą zmierzyć i przekonać się, kto jest lepszy w piłce siatkowej. Jak się okazało, młodsze z grupy „alleluia dancers” są najlepsze.

Studnia w Nyang

Cóż może być najważniejsze do przeżycia. Woda. Jej brak to poważny problem w wielu miejscach. Ludzie muszą migrować, pić brudną wodę z kałuż, co powoduje choroby i odwodnienie. Jak na razie udało nam się wywiercić studnię w Nyang, kolejna będzie w Benye.

Przyjęcie pielgrzymów którzy zmierzali do Dżuby na spotkanie z Papieżem Franciszkiem

Piesza pielgrzymka z biskupem Christianem na czele, przemierzyła drogę z Rumbek do Dżuby, aby spotkać się z Papieżem Franciszkiem. Szli od parafii do parafii głosząc pokój, jedność i przebaczenie, aby w Sudanie Południowym nastał pokój. Pielgrzymka dotarła także do naszej parafii w Yirol, gdzie pielgrzymi mogli odpocząć, nabrać sił i spędzić noc. Następnego dnia poszli w dalszą drogę. Udało nam się im potowarzyszyć przez kilka kilometrów.

Pomoc dla szkół podstawowych we wioskach

Szkoły rozpoczęły swoją działalność jednak wciąż jakość nauczania jest bardzo słaba. Oprócz tego, że nauczyciele nie są opłacani i nie uczą, brakuje im przyborów do nauczania. Udało nam się wspomóc 20 szkół podstawowych w piłki, kredę, tablicę, zeszyty i długopisy. Oczywiście dzieciaki najbardziej ucieszyły się z piłek.

Odwiedziny najdalszych kaplic; Anuol, Mageng, Karthier i Ilual

Ostatnia moja podróż to odwiedziny naszych najdalszych wiosek, 120km od Yirol. Był to czas na spotkanie ze wspólnotami, katechistami i grupami. Był to także czas na chrzty i pierwsze komunie. Tydzień w buszu.

Modeling, Świetlica i Zumba

W naszej parafii nie da się nudzić. Staramy się organizować dzieciom przeróżne zajęcia, aby odkrywały swoje zdolności, aby zapomniały o problemach które mają w domu, aby miały chwilę gdzie po prostu są dziećmi. Między innymi udało się nam zorganizować Modeling, może któraś zostanie w przyszłości modelką, malowanie w świetlicy i ostatnio nowość – puszczam dzieciom Zumbę – prawdziwa radość i zabawa – dzieciaki są w tym naprawdę dobre. Zumba co niedzielę o 16tej, zapraszamy.